NEUROLÓGIA
A neurológia (ideggyógyászat) a központi (agy és gerincvelő) és a perifériás (környéki) idegrendszer szervi betegségeivel foglalkozik. Az agy, a gerincvelő, a környéki idegek és a hozzájuk tartozó ideg-izom átmenet betegségeinek vizsgálata és kezelése is a neurológia tárgykörébe tartozik.
MILYEN TÜNETEKKEL FORDULJON NEUROLÓGUS SZAKORVOSHOZ?
Mivel az idegrendszeri károsodások más betegségek következményeiként is kialakulhatnak, a neurológiai kórképek nagyon változatos tünetekkel jelentkezhetnek. A neurológus szakorvost mindenképp érdemes felkeresni, ha az alábbi tünetek valamelyikét tapasztalja:
- hosszú ideje fennálló, rendkívül erős, vagy gyakran jelentkező fejfájás
- szédülés
- egyensúly- és mozgáskoordinációs zavar
- végtagzsibbadás
- gyengeség
- beszédzavar
- látászavar
- vegetatív zavarok (remegés, szívdobogás érzés, emésztőrendszeri panaszok)
- görcsök
- eszméletvesztés
- a gondolkodás zavara
- memóriazavarok
MILYEN BETEGSÉGEKET TUD KEZELNI A NEUROLÓGUS?
- Fejfájások: a rohamokban jelentkező, általában féloldali fájdalmat okozó migrén, az abroncsszerű, szorító fájdalommal járó tenziós, valamint a szem környékén fellépő éles, szúró fájdalommal járó cluster fejfájás.
- Neuropátiás fájdalmak: zsibbadó, bizsergő, szúró, áramütésszerű érzés, vagy a hideggel/meleggel szembeni túlzott érzékenység, mely többnyire az idegrendszer károsodása nyomán a végtagokban jelentkezik.
- Gerincvelői elváltozások: porckorong összenyomódása, idegrendszeri érintettséggel járó porckorongsérv, gerincvelő keringési zavara, mely tartós fájdalommal jár.
- Sclerosis multiplex: autoimmun betegség, melynek során a szervezet antitesteket termel az agy és gerincvelői idegeket körülvevő myelinhüvely ellen, ami ennek következtében gyulladásba kerül és az idegek károsodását okozza. Ez a hegesedés idővel megakadályozza az izmok koordinálását és az izomerőért és az érzékelésért felelős idegek ingerület továbbítását.
- Agyi keringési zavarok: az agyi véráramlás korlátozottsága miatt alakul ki. Okozhatja hirtelen fellépő vérzéses stroke (agyvérzés), ahol a megrepedt érből kiáramló vér nyomja az agyat és az ér által ellátott terület nem kap megfelelő vérellátást. Hátterében állhat továbbá vértelen stroke (ischémiás stroke) is, amit vérrög okoz.
- Epilepszia: az agy működési zavara, melynek során elektromos túlműködés (kisülés) jelentkezik, ami izomgörcs, tudatzavar formájában jelentkezik. Nem minden esetben jár görcsös rohammal, a kis rohamból a külső megfigyelő sokszor semmit nem vesz észre.
- Mozgászavarok: remegés (tremor), hirtelen fellépő, akaratlan mozgás (tikkelés), izomtónus csökkenés (disztónia), koordinációs zavarok mind idegrendszeri problémára utalhatnak.
- Alzheimer-kór: az agy idegsejtjeinek károsodásával járó neurodegeneratív betegség, mely a megismerési funkciók és a gondolkodás beszűkülésével, demenciával, illetve szellemi leépüléssel jár. A betegség lefolyása gyógyszeres kezeléssel lassítható.
- Parkinson-kór: mozgászavart okozó neurodegeneratív betegség, az izomműködést befolyásoló idegsejtek ingerületátvivő képességét rontja. A betegség jellegzetes, végtagremegéssel, ízületi merevséggel és lelassult mozgással járó tüneteket okoz.
MI TÖRTÉNIK A VIZSGÁLATON?
A neurológiai szakrendelés egy beszélgetéssel kezdődik, ahol a szakorvos feltérképezi a páciens panaszait, tüneteit, kikérdezi korábbi betegségeiről és a családban előfordult megbetegedésekről. Ezután átnézi a korábbi leleteket, ami alapján felállítja a kórelőzményt. Ezt követően állapotfelmérő vizsgálatokat végez.
A neurológus egyszerű kérdésekkel ellenőrzi a páciens mentális állapotát és beszédkészségét, minimális aktivitást igénylő feladatokkal pedig a mozgáskoordinációját, a járást, az egyensúlyt, az izomerőt, illetve a látást, és más érzékelési funkciókat. Végül reflexkalapács segítségével ellenőrzi a reflexeket is. Ezen vizsgálatoknak köszönhetően meg tudja állapítani, hogy idegrendszeri eredetű-e a panasz, és milyen további vizsgálatok szükségesek a diagnózis felállításához.
A neurológus szakorvos a panasz okának feltárásához leggyakrabban modern képalkotó vizsgálatokat (koponya MR, gerinc MR, koponya CT, gerinc CT, röntgen), illetve különböző elektrofiziológiai vizsgálatokat rendelhet el, melyekkel vizsgálható az agy (EEG), a környéki idegek (ENG), valamint az izomzat (EMG) elektromos működése. Mivel bizonyos betegségek genetikai halmozódást mutatnak, ezért laboratóriumi vizsgálatra is sor kerülhet.
ORVOSAINK:
Dr. Tóth Norbert
NEUROLÓGIA