9 hónap, 40 hét, 280 nap, 3 trimeszter. Ez a várandósság időszaka, ami minden nő életében meghatározó változásokat hoz, mind testi, mind lelki értelemben. Lássuk, mi történik az első trimeszterben, és milyen vizsgálatokra kell számítani ebben a 3 hónapban.
Miből tudhatom, hogy várandós vagyok?
A várandósság kezdetét az utolsó menstruáció első napjától számítjuk, ám a fogantatás általában két héttel később következik be. A megtermékenyített petesejt gyorsan osztódásnak indul, majd elindul a petevezetőn át a méh irányába. Egy héttel később megtörténik a beágyazódás a méh nyálkahártyájába. Az anya szervezetében ekkor kezdődnek meg azok a hormonális változások, amelyek igen fontosak lesznek az anya és a baba szempontjából is. A petesejt osztódó sejtjeit ekkor már csírának nevezzük. A sejtek két irányba fejlődnek tovább, az egyik részükből embrió válik, a másik csoport alkotja a méhlepényt, a köldökzsinórt és a magzatburkot. A beágyazódás a megtermékenyítést követő 12. napon befejeződik. Ha a magzat kettéosztódik, az édesanyának ikrei lesznek.
Kísérőtünetek a várandósság elején
Előfordulhat, hogy a várandósság elején semmilyen jelet, tünetet nem tapasztal az újdonsült kismama, csupán a pozitív terhességi teszt mutat rá arra, hogy valaki fejlődik odabent. Vannak azonban olyan édesanyák, akik a nagy boldogság érzése mellett néhány kellemetlen tünettel is szembe kell, hogy nézzenek. Ilyen például a reggeli rosszullét, émelygés, hányinger vagy hányás, ami jellemzően a várandósság negyedik hetétől keserítheti meg a mindennapokat. Ekkor a kismamák sokkal érzékenyebbek egyes szagokra, ízekre, vannak ételek, amelyeket nagyon kívánnak, másokat elutasítanak. A lelkiállapot is változik. Sokan számolnak be hangulatingadozásokról, fejfájásról, fáradtságról, aluszékonyságról. Ekkor, vagyis az ötödik hét tájékán a magzat nagyjából 2 milliméteres. Óriási csoda, hogy már fejlődik az agya, a csontjai és az izmai is, valamint a szív is fejlődésnek indul. A szívverést a hatodik héten lehet már látni, tapasztalni az ultrahangkészülékkel is.
Az anya szervezetében robbanásszerű változások mennek végbe. Változik a hormonháztartás, a cukoranyagcsere, a vérkeringés és a szívritmus is. A bőr érhálózata kitágul, sötét foltok, pattanások jelenhetnek meg a bőrfelületen. Növekszik a vörösvérsejtek mennyisége, a vérmennyiség 5 literről 7.5 literre nő. a légzés mélyebb és gyorsabb lesz.
A mellek érzékenyebbé válhatnak, a méretük megnő. Ez a tejmirigyek méretének változásai és a véráramlás fokozódása miatt van. A bimbóudvar is sötétebbé válik.
A baba fejlődése hatalmas léptékben zajlik
Érdekes, hogy a várandósság nyolcadik hetére a baba összes fő belső szerve kialakul. A kéz- és lábujjak is felismerhetők már ultrahanggal. Látható az orra, a felső ajka, és a szív kialakulása is a végéhez közeledik. A pici ekkor 1.2 centi hosszú, másfél gramm súlyú.
A kilencedik hétre tovább gyarapszik, már majdnem 2.5 centi. Már látható a szeme és a szemhéja. A tizedik hétre teljesen kifejlődik a köldökzsinór, ezen keresztül jut a magzat oxigénhez és tápanyagokhoz. A tizenegyedik hét tájékán kialakul a gerincoszlopa és minden szerve felismerhető. A baba neme is meghatározható.
Az első trimeszter végére a baba nagyjából 10 centi és 30 gramm súlyú. Megindul az anyai pocak növekedése és általában a reggeli rosszullétek is kezdenek ritkulni.
A baba sokat forgolódik, mocorog, de az édesanyja ebből még semmit sem érez.
Vizsgálatok a fogamzást követő első időszakban
A pozitív terhességi teszt után érdemes hamar bejelentkezni nőgyógyászhoz, ő segít megállapítani, hogy a pozitív teszt eredménye valós volt-e, vagyis tényleg megtermékenyült-e a petesejt és beágyazódott-e.
Kimaradt menstruáció és pozitív terhességi teszt esetén hüvelyi ultrahangot végez a nőgyógyász a várandósság megállapításához. Ekkor még nem biztos, hogy a szívhang is hallható. Nagyjából 6. héttől lehet hallani a szívcső pulzálását. Előfordulhat, hogy a kismamának egy újabb ellenőrző ultrahangra kell visszamennie a 6. hét körül – a szívhang ellenőrzése miatt.
Szükséges még felkeresni a védőnőt, aki kiállítja a várandós kiskönyvet.
Ilyenkor szükségesek laborvizsgálatok, amelyekkel az anya általános egészségi állapotát, vércsoportját, egyes betegségek elleni védettségét is felmérik.
Végeznek vizeletvizsgálatot, vérvizsgálatot, vércsoportelemzést, Hepatitisz elleni védettségi vizsgálatot, szifilisz kizárására irányuló vizsgálatot.
Teljes vérkép szükséges, hogy ellenőrizzék a kismama egészségi állapotát.
- hemoglobin
- hematokrit
- vvt-indexek
- fehérvérsejt-szám
- vérlemezke-szám
Se kreatinin – veseműködést ellenőrzi
Karbamid – veseműködéssel kapcsolatosan az ammónia ürülése a szervezetből
eGFR (estimated Glomerulus Filtration Rate) – információt szolgáltat a vese szűrőfunkciójáról
GOT, GPT – a máj enzimjeinek vizsgálata
SeBi (Szérum bilirubin) – az összbilirubin termelést mutatja meg
Vércukor – éhomi 4.1 mmol/l – 5.9 mmol/l közötti érték a referenciatartomány
Treponema pallidum (LUES) – szexuális úton terjedő megbetegedésnek, a szifilisznek a kórokozója
Hepatitis B (HBsAg) – a máj fertőző megbetegedése, melyet a Hepatitis B vírus okoz
Ebben az időszakban végeznek vércsoport-meghatározást és ellenanyagszűrést is.
A magzat vércsoportja néha eltér az anyáétól, ilyenkor az anya szervezete ellenanyagot termelhet, mely a méhlepényen keresztül bejuthat a placentába.
Kétféle rendszerben vizsgálják a vércsoportot:
ABO rendszer eltérése esetén az ellenanyag szinte soha nem jut el a magzathoz, elvétve okoz problémát. Szülést követően hemolízis miatt enyhe vérszegénység, sárgaság alakulhat ki, ami hamar rendeződik. Súlyosabb esetekben ödéma, szívelégtelenség, máj- vagy lépduzzanat is előfordulhat.
Rh-vércsoportrendszer esetén összeférhetetlenség akkor alakul ki, ha az anya Rh-negatív a magzat viszont Rh-pozitív, első terhességkor még nem okoz problémát, de második magzat esetén már jelen lehet a D antigén ellenanyag, ami a magzatba átjutva már méhen belül súlyos állapotot idézhetne elő.
Hüvelyváladék-tenyésztésre is szükség van, mivel ezzel kizárható a fertőzés jelenléte. A hüvelyben lévő Streptococcus baktériumok felszálló fertőzés révén magzatburok-gyulladást, koraszülést okozhatnak.
Érdemes elmenni fogászati szűrésre is, hiszen a fogak betegségei több problémát is felvethetnek a várandósság alatt, így ezeket is tisztázni kell. Ha beavatkozásra is szükség van, azt a 2. trimeszterben érdemes elvégeztetni.
Nagyvizsgálatok az első trimeszterben
Első trimeszteri első genetikai ultrahang
Az első nagy ultrahang alkalmával durva fejlődési rendellenességeket keresnek, esetleg egyéb eltéréseket, valamint pontosítják a terhesség korát.
Magzati méretek:
– CRL ülőmagasság
– BPD fej átmérője
– HC fej körfogata
– AC has körfogata
– FC combcsont hossza
– HUM felkarcsont hossza
Markerek:
– NT nyaki redő
– NB orrcsont
– TR tricuspidális áramlás
– DV ductus áramlás
– FHR szívfrekvencia
– AU szívfrekvencia
Integrált teszt első része
Az integrált teszt 2 részből áll, a vizsgálat első részére az első trimeszterben 12. hétben a második része 16. héten kerül sor.
Vérvétel keretében vizsgálják a Down-szindróma kialakulásának esélyeit, valamint ultrahangot is végeznek, ahol vizsgálják az NT (nyaki redő) vastagságát.
Genetikai tanácsadásra is szükség lehet
37 éves kor feletti hölgyeknél javasolt a genetikai tanácsadás!
Állhat több vagy egyetlen alkalomból. A szakember teljes anamnézist állít fel és további vizsgálatokat is kérhet.
A várandósság csodás dolog, de tudatosan, felkészülten kell hozzáállni, hogy minden a lehető legnagyobb rendben történhessen, és a baba egészségesen fejlődhessen.
Várjuk szeretettel! Jelentkezzen be várandósgondozásra