A második trimeszter a várandósság 13-24. hete közötti időszak. Ez a három hónap már többnyire sokkal nyugodtabb, kiegyensúlyozottabb, mint az izgalmakkal teli első trimeszter. Lássuk, mire lehet számítani a második három hónap alatt!
Így fejlődik a magzat
Varázslatos dolog, amin átmegy a kisbaba, hatalmas ugrásokban fejlődik. A trimeszter elején a magzat nagyjából 7 centi és 23 gramm súlyú, a három hónap végére már ennek a többszörösére növekszik, 35-40 centi és majd’ 1 kiló.
Ebben a trimeszterben kialakul az orra és az álla, valamint a fülei is. Ultrahangon látható, hogy már egészen babaformájú. Az ínye alatt már kifejlődött 20 kis tejfog, a nyelvén ízlelőbimbók jelennek meg. Érdekes, hogy már képes arra, hogy a kezével megtalálja a száját és szopizza az ujját.
Csontjai is erősödnek, amihez a megfelelő tápanyagbevitellel az anya is hozzájárulhat. A magzat testét egy finom szőr borítja, aminek a neve lanugo.
A baba már az első trimeszterben is mocorog, de ezt nagyon kevesen érzékelik. A második trimeszterben azonban már az édesanyák többsége megérzi a babamozgásokat, amelyek kezdetben még nem erősek, a 20. hét után azonban már egyre markánsabban lehet érezni. Kialakul az alvás és az ébrenlét ritmusa.
Ebben a trimeszterben kezd el érni a magzat tüdeje is, ami a születésére lesz teljesen érett.
Egyre kifinomultabbá válik a hallása, ezért a nagyobb zajoktól meg is riadhat. Hallja az anya szívverését, ami születése után is nyugtatólag hat majd rá. Ezért szeretik a kisbabák, ha az édesanyjuk a mellkasára fekteti őket, így hamar megnyugszanak.
A legtöbb kisbaba neme is megállapítható már ebben a trimeszterben. A három hónap vége felé kinyílik a baba szeme is, amit eddig szorosan zárva tartott.
Mi történik az anyával?
A legtöbb édesanya már fellélegezhet ebben a három hónapban, mivel a kezdeti kellemetlen tünetek – az émelygés, a hányás, a rosszullétek – enyhülnek vagy teljesen el is múlnak. Ez annak köszönhető, hogy a hormonok kicsit „lenyugszanak” a szintjük ebben a trimeszterben nem változik nagymértékben.
Az anyák lelkileg is nyugodtabbak már, tudják, milyen lépések követik egymást a várandósgondozás folyamatában. A legnagyobb félelem általában a vetélés, ami leggyakrabban az első trimeszterben történik meg. Emiatt a második trimeszterben már ettől kevésbé tartanak az édesanyák, stresszmentesebbé válik az egész várandósság.
Van azonban néhány tünet, ami erősödhet ilyenkor. Ez főleg azzal magyarázható, hogy a magzat növekedése miatt fokozottabb a méh munkája.
- Növekedhet a vérnyomás, ami 140/90-es értékig számít normálisnak, e fölött már kezelni kell. Terhesség alatt kialakulhat a terhességi magas vérnyomás, ami igen veszélyes lehet az anyára és a magzatra egyaránt, ezért nem szabad elhanyagolni a magasabb értékeket.
- A méh fokozott ütemben növekszik, ennek köszönhetően feljebb nyomhatja a gyomrot, így a gyomorsav könnyebben a nyelőcsőbe juthat. Kialakulhat gyomorégés vagy reflux is.
- A méh növekedése miatt gyakrabban érezheti a kismama, hogy vizelnie kell. A gyakori vizelési inger mellett sokszor nem ürül ki teljesen a hólyag, így húgyúti fertőzés alakulhat ki. Kellő mennyiségű folyadékbevitellel ez megelőzhető.
- A bélmozgások csökkennek, székrekedés alakulhat ki.
- Nő az alapanyagcsere, ami fokozottabb tápanyagszükséglettel jár. Ez nem azt jelenti, hogy a kismamának többet kell ennie, inkább kicsit máshogy. Érdemes dietetikus segítségét kérni a személyre szabott étrend kialakításában.
- A kismamák egyik nagy félelme, hogy a feszülő bőrön striák, vagyis terhességi csíkok alakulnak ki. Erre a második trimeszterben fokozottan van esély. A szülés után ezek a csíkok elhalványulnak, de nem tűnnek el teljesen.
- A haj és a szőr növekedése fokozódik.
Vizsgálatok a második trimeszterben
Ebben az időszakban – csakúgy, mint az első trimeszterben – 4-6 hetente történik várandósgondozás. Ellenőrzik a vérnyomást, a pulzust, a testsúlyt, valamint vizeletvizsgálat is történik. A nőgyógyász megvizsgálja a méhszájat és ultrahangos vizsgálatot is végez a várandósság nyomonkövetése miatt.
Laborvizsgálatok
- Teljes vérkép – különös tekintettel a hemoglobin- és hematokrit értékének ellenőrzésére,
- Vörösvértest-indexek
- Fehérvérsejt-szám
- Vérlemezke szám
- Se kreatinin – veseműködést ellenőrzi
- Karbamid – veseműködéssel kapcsolatosan az ammónia ürülése a szervezetből
- eGFR (estimated Glomerulus Filtration Rate) – információt szolgáltat a vese szűrőfunkciójáról
- SGOT, SGPT – a máj enzimjeinek vizsgálata
- SeBi (Szérum bilirubin) – az összbilirubin termelést mutatja meg
- Vércukor – éhomi 4.1 mmol/l – 5.9 mmol/l közötti érték a referenciatartomány
- Vércsoport- és ellenanyagszűrés,
- Hepatitis-B hordozóság szűrése (ha ez még nem történt meg),
- Vizeletvizsgálat,
- Terheléses vércukor-vizsgálat a 24-26. héten: A vizsgálatot éhgyomorra végzik. 3 vérvételből áll, az első, 0 perces vérvételt követően 75 gramm glükóz elfogyasztását kérik (patikában megvehető vagy felírja az orvos) egy pohár vízzel elkeverve, esetleg citrom leve keverhető hozzá. 60 perc múlva újabb vérvétel következik, majd 120 percnél is. A terhességi diabétesz igen gyakori, még akkor is, ha esetleg nem volt a terhességet megelőzően semmilyen előzménye. Alattomos betegség, mert nem jár különösebb panaszokkal viszont veszélyt jelent a babára nézve.
Integrált teszt második része
Ez a vizsgálat, ahogy az első trimeszteri integrált teszt, szintén egy vérvétel. Itt 4 fontos érték szintjét határozzák meg. A két vizsgálat összességében adja majd meg a Down-szindróma kockázatát.
Magzatvíz-mintavétel, vagyis amniocentézis – invazív beavatkozás
Amennyiben az ultrahangon olyan fokú eltérést tapasztalt a szakember javasolhatja a magzatvíz mintavételt.
Magára a beavatkozásra a 16-18. héten kerülhet sor, mely során a magzatvízből mintát vesznek, ezt analizálják és 99%-os pontossággal képesek a kromoszóma rendellenességeket megtalálni.
A vizsgálat eredményére kb. 3-4 hetet kell várni. A vizsgálat maga nem veszélytelen, de nagyon pontos, egyéni mérlegelés kérdése. Az OEP támogatja ezt a fajta beavatkozást.
Non-invazív magzati vizsgálat
Lehetőség van non-invazív vizsgálat elvégzésére is a kormoszóma rendellenességek kizárására. Ez a vizsgálat vérvétellel történik.
Az amniocentézist nem helyettesíti, érdemes a kezelőorvossal egyeztetni.
A beavatkozás csupán egy vérvétel, az eredmény néhány nap alatt megérkezik, a pontossága változó, de igen magas.
A leggyakoribb kromoszóma-rendellenességeket vizsgálja, ilyen pl., a Down-szindróma, Edwards-szindróma, Patau-szindróma, valamint egyéb triszómiák, nemi kromoszóma-rendellenességek, deléciós/duplikációs szindrómák is megállapíthatók.
A vizsgálat fizetős, de szinte kockázatmentes.
Ultrahang-vizsgálatok
A várandósság alatti II. nagy ultrahang szintén a rendellenességek kivizsgálására alkalmas.
Vizsgálja a magzatvíz mennyiségét, a méhlepény elhelyezkedését, továbbá az agy, arckoponya, gerinc, mellkas, szív, hasfal, hasüreg, vesék valamint a négy végtag elhelyezkedését, esetleges rendellenességeit.
Magzati méretek:
– BPD: a fej átmérője
– HC: a fej körfogata
– AC: a has körfogata
– Becsült magzati súly
– FL: a combcsont hossza
– HUM: a felkarcsont hossza
Ebben a trimeszterben általában javasolják a magzati szívműködés ellenőrzését ultrahanggal. A vizsgálat célja a magzati szív anatómiájának és működésének részletes értékelése. Ez a vizsgálat lehetőséget nyújt a magzati szív rendellenességeinek korai azonosítására és értékelésére. A vizsgálatot csak speciálisan képzett szakember végezheti.
Ha a második trimeszterben jár, élvezze a nyugalmas babavárást. Sokat segít, ha kimozdul, társaságba, mozogni jár (természetesen, csak, ha az orvosa által nem ellenjavallt).
Várjuk szeretettel! Jelentkezzen be hozzánk várandósgondozásra!