Puffadás, ízületi fájdalom, emésztési zavarok, fejfájás, súlygyarapodás. A lakosság közel felét érintik ezek a tünetek, de vajon mi okozhatja? Leggyakrabban ételintolerancia vagy ételallergia áll a háttérben. De vajon mi a különbség a kettő között?
Átlagosan tízből négy ember érzékeny egyes tápanyagokra, sokan mégsem tudják, mi okozza a kellemetlen tüneteiket. Fontos tudni, hogy az ételintolerancia nem egyenlő az ételallergiával, mindkét folyamat más és más.
A táplálékallergia
Amennyiben allergiásak vagyunk valamely táplálékra, a szervezetben elindul egy immunfolyamat, amely okozhat enyhe, súlyos, de akár katasztrofális tüneteket is. A reakciót jellemzően egy fehérje vagy annak egy részlete váltja ki, és ez okozza az immunrendszer túlműködését. A tünetek gyorsan alakulnak ki, néhány órán belül már tapasztalhatók a tipikus allergiás reakciók. Felléphet légzési nehézség, viszketés és bőrkiütés, hasmenés, orrfolyás. A táplálékallergia a gyermekek 6-8%-át érinti, felnőttkorra ez az arány 2-4%-ra csökken. Ez azt bizonyítja, hogy sokféle ételallergia kinőhető, azonban a legtöbb velünk marad egész életünk során.
De mi is pontosabban a táplálékallergia?
A szervezetünk védekezőrendszere bizonyos táplálék típusokra tévesen reagál, úgy, mintha azok károsak lennének ránk nézve. Az immunrendszer sejtjei ellenanyagot kezdenek termelni, hogy védekezni tudjanak. A tünetek igen sokfélék lehetnek, széles skálán mozognak: ekcéma, bőrviszketés, csalánkiütés, hasmenés, hányinger és puffadás, gyomorfájdalmak, gégevizenyő, asztma, mellkasi fájdalom, a légutak duzzadttá válnak, nehézlégzés, fulladásos rohamok, legrosszabb esetben pedig anafilaxia, ami egy súlyos túlérzékenységi reakció a teljes szervezetre kiterjedően.
A táplálékintolerancia
Az ételintolerancia hátterében bélműködési zavarok állnak. A tünetek az adott étel elfogyasztása után több órával lépnek fel. Mivel ezek a panaszok igen sokfélék lehetnek, nagyon nehéz megállapítani, hogy mivel is állunk szemben. Jelentkezhet hasmenés, fokozott bélgáz-képződés, puffadás, fáradtság érzése, fejfájás, ami akár erős migrén is lehet, ízületi fájdalom, bőrproblémák és akár szénanátha is.
De mégis mi az a táplálékintolerancia?
Táplálékintolerancia esetén az ételt lebontó emésztőenzimek mennyisége jelentősen lecsökkent, esetenként teljesen hiányoznak is az emésztőrendszerből. Emiatt a táplálékot a szervezet nem tudja megemészteni. Ehhez a problémához három ok vezethet, a nem megfelelő emésztés, a bél megváltozott perisztaltikája és a bélfal áteresztőképességének fokozódása. Ha a szervezet számára egy tápanyag nem jól emészthető, akkor dominánsak lesznek az emésztéssel kapcsolatos panaszok mint például a puffadás, a hasmenés vagy a hasfájás. A panaszok nem olyan gyorsan jelentkeznek, mint egy allergia esetén, akár napok is eltelhetnek a tápanyagbevitel és a reakció között. Az emésztési zavart bizonyos enzim hiánya is okozhatja, a táplálék elfogyasztása gyulladást vált ki a tápcsatornában. A bélbolyhok áteresztőképessége megváltozik, olyan fehérjékkel kerül kapcsolatba az immunrendszer, amelyekkel nem találkozna akkor, ha az emésztéssel nem lenne probléma. A legtöbbször a megoldás az, hogy az intoleranciát okozó táplálékot mellőzzük az étrendünkből, így az immunrendszer nem lép fel a fehérjékkel szemben. Fontos, hogy a fellépő panaszok esetén minél előbb végeztessük el az ételintolerancia kimutatására alkalmas tesztet, hiszen a tünetek – az allergiával ellentétben – nem jelentkeznek életünk során végig.
Akár táplálékallergia, akár intolerancia gyanúja áll fenn, érdemes mielőbb elvégeztetni a releváns szűrőtesztet, amelyek rendelőnkben elérhetők.
Jelentkezzen be allergia- vagy intoleranciavizsgálatra laborunkba!