Tévhit, hogy csak férfiak fordulhatnak urológus szakorvoshoz. Az urológia a férfi nemi szervek betegségeivel és a nőknél és férfiaknál is előforduló húgyúti problémákkal, rendellenességekkel foglalkozik.
Milyen betegségek esetén érdemes felkeresni az urológust?
-
Húgyúti fertőzés
Legtöbben valószínűleg felfázásként ismerik, mely kialakulásáért bakteriális fertőzés felelős. Igen gyakori problémáról van szó, amit kellemetlen tünetek kísérnek: gyakori vizelési inger, fájdalmas, csípő érzés vizelés közben, görcsös hólyagtáji-, alhasi- és húgycsőfájdalom, sokszor lázas állapot. A nőket és a férfiakat is érinti, de nők esetében sokkal gyakoribb, mivel a női húgycső rövidebb, a fertőzés gyorsabban utat talál magának. A nem kezelt húgyúti fertőzés komoly problémákat okozhat, mindenképpen vizsgálatot és kezelést igényel.
-
Prosztataproblémák
A prosztata, más néven dülmirigy a húgyhólyag alatt helyezkedik el, gesztenye nagyságú és alakú szerv, amelyet egy tok vesz körül. Elhelyezkedése és funkciói miatt hatással van a szexuális életre és a vizeletürítésre is. A prosztata problémái között a leggyakoribb a prosztatamegnagyobbodás, az akut és a krónikus gyulladás. A prosztata megbetegedései az életkor előrehaladtával arányosan nagyobb eséllyel fordulnak elő, ez a főként vizelési panaszt okozó jóindulatú prosztatamegnagyobbodásra is igaz.
A prosztata rosszindulatú daganatos megbetegedése gyakran, főleg a kezdeti stádiumban nem jár tünetekkel. A korai stádiumú rosszindulatú elváltozások kezelhetőek a legjobb eséllyel, sőt akár gyógyíthatóak is. Pont emiatt fontos a prosztatarák szűrése legkésőbb ötven éves kortól kezdve, de családban előforduló prosztatatumoros megbetegedés vagy genetikai kitettség esetén már 40-45 éves kortól is javasolt a szűrővizsgálat. Amennyiben bármely prosztatával összefüggésbe hozható panasz (vizelési panasz, ejakulációval kapcsolatos panasz) miatt jelentkezik valaki vizsgálatra, a vizsgálat alappillére, hogy maga a prosztatarák-szűrés is megtörténjen.
-
Inkontinencia
Az akaratlan vizeletszivárgásnak több típusa van: stressz-inkontinencia, túlfolyásos-, kevert-, funkcionális- és teljes inkontinencia. A szakorvosi vizit nagyon fontos, mivel elhúzódó problémáról is szó lehet, valamint a gond súlyosbodhat is az idő előrehaladtával.
-
Veseproblémák
A fájdalom és a nehezített vizelés utalhat veseproblémákra is, leginkább akut esetekben. Ilyen például a vesemedence-gyulladás vagy a veseköves roham. Vannak azonban olyan veseproblémák is, amelyek tünetmentesek, jelenlétük jobbára ultrahangvizsgálattal derül ki. Akut esetben a mielőbbi urológiai kezelés nagyon fontos, egyéb esetben is elengedhetetlen az orvosi kontroll.
-
Hereproblémák
A herét leggyakrabban érintő problémák a here- vagy mellékhere-gyulladás, a here visszértágulata, a here vízsérve, ritkábban a herecsavarodás és a heredaganat. Fájdalom vagy látható elváltozás (duzzadt erek a herén, csomók jelenléte) esetén orvoshoz kell fordulni!
-
Férfiproblémák
Minden nemű szexuális funkcióval kapcsolatos probléma esetén javasolt urológiai vizsgálat. Ilyenkor fontos az esetleges kóros elváltozások kizárása a fizikális és ultrahang vizsgálat során. Javasolt urológiai vizsgálat korai magömlés, véres ondó vagy akár fájdalmas ejakuláció esetén is.
Merevedési zavar esetén mindenképpen javasolt az urológiai vizsgálat, mellyel az esetleges urológiai szerveken fennálló kóroki tényezők kerülnek kizárásra, vagy felismerésük esetén azt követően kezelésre.
A vizsgálatot nem érdemes halogatni, mivel lehetséges, hogy panaszára gyors megoldást nyújtó kezeléshez juthat, mely a mindennapok életminőségének javulásához fog vezetni. Ilyenkor fontos az urológiai vizsgálat mellett, az egyéb kóroki hormonháztartásbeli betegségek szűrése és az esetleges kóroki betegségek szűrése (Mint például cukorbetegség szűrése.)
-
Nemi úton terjedő betegségek
Vizelés során jelentkező csípő, égő érzés, esetleges gyulladás felhívhatja a figyelmet valamilyen nemi úton terjedő betegségre. Mivel ezek a fertőzések igen szerteágazóak lehetnek, a tünetek jelentkezésekor érdemes felkeresni egy szakorvost.
Milyen tünetek esetén segíthet az urológus?
Férfiak és nők esetében is jelentkező tünetek lehetnek:
- alhasi, gáttáji panaszok, fájdalmak
- vizeletürítési problémák (gyakori vizelési inger, fájdalmas vagy véres vizelet)
- vizeletvisszatartási panaszok
Férfiakat érintő panaszok:
- nemi szervi fájdalmak, sugárzó fájdalom
- nehezített, akadozó vizelés
- csökkent vizeletsugár
- éjszakai gyakori vizelési inger
- végbéltáji fájdalom
- a péniszen vagy a herén észlelt elváltozások (csomók, duzzanatok)
- merevedési zavarok
- korai magömlés
Mi történik az urológiai vizsgálaton?
Az urológus szakorvos minden esetben a páciens kórtörténetének megismerésével kezdi a vizsgálatot. A családi érintettség nagyon fontos, így ezekről az urológiai betegségekről is szó esik. A beszélgetést fizikai vizsgálatok követik, amelyek nem fájdalmasak. A még pontosabb diagnózis felállításához a szakorvos laborvizsgálatokat rendelhet el, illetve ultrahangvizsgálatot is végezhet. A vizsgálatra telt húgyhólyaggal kell érkezni, hogy az ultrahangvizsgálat sikeres lehessen.
Amennyiben panasza van, forduljon Dr. Papp Veronika urológus szakorvosunkhoz, aki szerdánként várja pácienseit rendelésén.